Article Side

Online Article Directory!

Hello Guest! Login or Register to submit articles!

Tuvalet hijyendir, sağlıktır

By Ashley Rebortson Subscribe to RSS | January 20th 2012 | Views:
loading
 
  İnsanlık tarihinin en önemli ihtiyaç kalemleri arasında yer alır tuvalet. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemlidir. İnsanın yaratılmış olmasının unsurlarından olan boşaltım sistemi ihtiyacının karşılandığı kapalı oda veya mekanı ifade eder. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca ‘toilette’dir ve ‘temizlik’ anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri şunlardır; WC, hela, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara, memişhane, kademhane vb.’dir. Toplumumuzda temizliğe büyük önem verildiğinden yüzyılar öncesinde bile tuvaletlerin temiz ortamına özen gösterilmiştir. Tuvaletin necaset içeren yönü sebebiyle eski ev kültürlerinde tuvalet oturulan, yatılan, yemek yenen ev ortamının dışında bugün bahçe diye isimlendirdiğimiz o zamanın avlularında yer bulmuştur. Hatta tuvalet temizliğine o kadar önem verilmiştir ki tuvaletin pis koku yayması, temiz olmaması ayıp sayılmıştır. Temizlik amacıyla tuvaletler ve helalara özel musluklu ıbrık ve su kabları imal edilmiştir. Bu su kaplarının dolu kalmasına büyük önem verilmiştir.

Eskinin dar imkanlarının yanında günümüzün modern tuvaletleri temizlik ve hijyen yönüyle çok daha büyük imkanlar sınmaktadır. Modern ev ortamlarında ev içerisinde son derece hijyenik imkanlarla donatılmış tuvaletler yer almaktadır. Modern tuvaletlerde, insanın ihtiyacını gidermeye yardımcı olacak tuvalet taşı, klozet gibi aparatlar atıksu kanalizasyon şebekesine bağlanarak atığın evden sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Tuvalette bulunan taheret musluğundan kesintisiz akan şebeke suyu hijyen açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca el temizliği için kullanılan lavabo ve musluk, hijyenik sabunlar gibi bir çok imkan modern tuvaletin sunduğu avantajları içermektedir.

Ülkemizde içinde bulundurduğu üniteye göre genel olarak tuvaletler iki modelde adlandırılmaktadır. Bunlardan ilki helataşı olarakta adlandırılan alaturka tuvalettir. Bu tuvalet modelinde yere morte ayak seviyesinde basma alanı olan orta alanı oyularak alçaltılmış helataşı kullanılmaktadır. Temizlik için taharet musluğundan alınan su kullanılır. Alaturka tuvaletler, tuvalet ile vücut temas etmediğinden ve dışkıların vücuda sıçrama olasılığı az olduğundan oldukça hijyeniktir. Diğer tuvalet modeli ise alafranga klozetli tuvalet modelidir. Alafranga tuvalet, klozet üzerine oturularak ihtiyaç giderilen tuvalet modelidir. Batı ülkelerinde yaygın olarak kullanılan tuvalet modeli olduğundan özellikle kültürümüzde Frenk olarak isimlendirilen Fransızlar’da görülerek toplumumuza geldiğinden Alafranga olarak isimlendirilmiştir. Alafranga klozetli tuvaletlerin bide adı verilen su akıtan aparatı ile tuvalet sonrası temizlik ihtiyacı giderilmektedir. Alafranga tuvalet dizlere çökerek oturma problem olan yaşlılar, ameliyatlı hastalar, aşırı kilolu insanlar açısından bakıldığında daha kullanışlı tuvalet modelidir.

Tuvalet kavramı hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de özel olarak modüler tuvalet kabinlerinden bahsedelim. Karmod modüler tuvalet kabinlerinin lider markasıdır. Karmod tuvalet kabinleri 150x150 ebatında ister tekli veya 270x150 ebatında ikili, üçlü, dörtlü, beşli hatta çoklu modüler tuvalet çözümüdür. Karmod kabinler modern üretim tesislerinde tam yoğunlukta malzeme kullanımıyla üretilmekte olup; tuvalet aparatı, lavabosu, muslukları, atık ve temiz su tesisatı, elektiriği ve elektirik armatürleri, kapısı, menfezi ile kullanıma hazır olarak üretilip sevk edilmektedir.

Karmod tuvalet kabin modern tesislerde yüksek teknoloji ile üretilerek pürüzsüz yüzeyde koku yapmaz özellikte üretilir. Karmod tuvalet kabin kapısından menfezine penceresinden su tesisatı ve armatürlerine, elektrik tesisatından elektrik armatürlerine kadar birinci sınıf malzeme kullanılarak üretilip kullanıma hazır olarak sevk edilmektedir. Modüler sistem tuvalet ve seyyar tuvaletler bir çok alanda güvenle kullanılmaktadır. Parklar, bahçeler, belediyeler, kamu binaları, sosyal tesisler, fuar ve miting alanları, cami kompleksleri, askeri kamplar vb. mekanlar Karmod tuvalet kullanım alanları arasından bazılarıdır.

Ashley Rebortson - About Author:
Karmod yüksek son üretim teknolojisi ile modüler evler, tuvalet, kabin ve güvenlik kabini de dahil olmak üzere yüksek kaliteli prefabrik yapilar gelisir. Daha fazla bilgi için www.karmod.com.

Share on Facebook Tweet It Stumbleupon this post This post is delicious !

Article Source:
http://www.articleside.com/business-articles/tuvalet-hijyendir-sa-l-kt-r.htm

Related Business Articles Subscribe to RSS

Peru Amazon Tours in Tambo Blanquillo and Regions to Experience Near By
Published by Tracy Narvaez on August 25th 2012 | Business
On the way to the lodge from Cusco there is a cloud forest, various rainforest habitats and a small ...
 
Gardening and Outdoor Living Retailing in Emerging Markets: Market Guide to 2016
Published by Bharatbook on August 25th 2012 | Business
Bharatbook.com introduces a report Gardening and Outdoor Living Retailing in Emerging Markets: Mar...
 
Time to get the latest university news
Published by Gene Crayton on August 25th 2012 | Business
Education is a never-ending process. Each day you get to learn something new which may or may not be...
 
Voice over Agencies- Helping Hand for All Your Voice over Requirements
Published by Julia Roger on August 25th 2012 | Business
It is important that you choose a voice over agency that is reputed and is in the business for a con...
 
Use Outlook for Conference Room Scheduling
Published by Julia Roger on August 25th 2012 | Business
It is best to use different color codes for meetings in different conference rooms that will help in...
 
Use Outlook for Conference Room Scheduling
Published by Julia Roger on August 25th 2012 | Business
It is best to use different color codes for meetings in different conference rooms that will help in...